Populara salată bulgărească „Snejanka”/ „Albă ca zăpada” se clasează pe primul loc printre cele mai apreciate preparate cu castraveți din lume într-un clasament realizat de platforma gastronomică globală TasteAtlas, devansând tzatziki-ul grecesc și cacik-ul turcesc.
„Snejanka”, preparată cu iaurt strecurat, castraveți, usturoi, mărar, ulei și sare, primește o notă de 4,3 în clasamentul actualizat al „celor mai apreciate 50 de preparate cu castraveți”.
Varianta grecească a salatei, numită tzatziki, este pe locul doi cu o notă de 4,2, iar cacik-ul turcesc este abia pe locul 11 cu o notă de 4.
Pe locul trei în clasament se află salata grecească Horiatiki – o salata „țărănească” tradițională, preparată cu roșii, ceapă roșie și felii de castraveți cu un adaos, în funcție de regiune, de măsline, ardei verde, brânză feta, oregano, sare și piper și un dressing de ulei de măsline și lămâie sau oțet.
Pe locul patru se află Aguachile mexican – un preparat picant cu creveți, castraveți, ceapă roșie și lime, iar pe locul cinci se află sosul peruan uchucuta cu chili, castraveți rași, arahide, lapte condensat, frunze de Huacatay, ceapă, coriandru.
Clasamentul TasteAtlas include și taratorul bulgăresc (supă rece de iaurt și castraveți – n.trad.), care se clasează pe locul 12 cu o notă de 3,9, dar, în mod surprinzător, salata „Shopska” este absentă, deși clasamentul include salate similare din Grecia, Turcia, Serbia, Israel, Iran și Afganistan. Scoaterea salatei turcești cacik din Top 10 a provocat dezamăgire în Turcia. „De data aceasta, TasteAtlas ne-a dezamăgit! Turcia nu a reușit să se claseze în Top 10”, scrie ziarul turcesc „Dunya”, relatând despre clasamentul actualizat al „celor mai bune 50 de preparate cu castraveți”, care, după cum subliniază publicația, reflectă ani de competiție culinară între tzatziki-ul grecesc și cacik-ul turcesc.
Ratingul se bazează pe evaluările utilizatorilor site-ului, care prin mecanismele aplicate filtrează voturile boților, naționaliștilor sau patrioților locali și oferă valoare suplimentară evaluărilor utilizatorilor recunoscuți ca fiind competenți de către sistem. Până la 24 ianuarie 2026, au fost înregistrate 940.959 de evaluări, dintre care 610.190 au fost recunoscute de sistem ca fiind legitime, precizează platforma. (www.mediapool.bg – 17 februarie)/pmirela
RADOR RADIO ROMÂNIA (17 februarie)






