Un român extrădat în SUA a pledat vinovat pentru vânzarea pe dark web a unor parole furate

Un român în vârstă de 45 de ani a pledat vinovat pentru vânzarea unor date informatice care ofereau acces la reţeaua informatică a sistemului de gestionare a situaţiilor de urgenţă din statul american Oregon. Cătălin Dragomir a recunoscut în instanţă că în anul 2021 a spart sistemul informatic al Departamentului american pentru Gestionarea Situaţiilor de Urgenţă din Oregon şi a vândut pe dark web – adică pe internetul necontrolat – parolele de acces la reţeaua instituţiei – după cum scrie presa din Statele Unite. El a negociat vânzarea pentru 3.000 de dolari, echivalenţi în Bitcoin. Astfel de date personale le pot permite utilizatorilor neautorizaţi să instaleze programe de răscumpărare sau să comită atacuri cibernetice. Dragomir a fost arestat în 2024 în România şi extrădat în Statele Unite un an mai târziu./cvanatoru

(RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂȚI – 22 februarie)