Deficitul bugetar al țării a ajuns, după primele două luni, la 0,7% din Produsul Intern Brut, la jumătate față de cel înregistrat în aceeași perioadă a anului trecut, potrivit datelor publicate de Ministerul Finanțelor. Statul a încasat în aceste două luni venituri de aproape 104 miliarde de lei, în creștere cu 15,7% față de ianuarie-februarie 2025, iar cheltuielile au fost de aproape 118 miliarde de lei, în scădere cu 1,6%. Execuția bugetară mai arată că 10 miliarde de lei au reprezentat cheltuieli cu dobânzile pe care le plătește statul pentru împrumuturile pe care le-a făcut, în timp ce cheltuielile de personal au scăzut cu aproape un miliard de lei, față de aceeași perioadă anului trecut, transmite reporterul Iulian Olescu./csimion/schelaru
RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂȚI – 27 martie





