Sondaj CURS – românii nu sunt mulțumiți în ceea ce privește modul în care guvernul a gestionat criza carburanților

89% dintre români nu sunt mulțumiți în ceea ce privește modul în care guvernul a gestionat criza carburanților, în timp ce doar 8% se declară mulțumiți, iar 3% nu au o opinie, sunt datele unui sondaj realizat de Centrul de Sociologie Urbană și Regională CURS.

Potrivit cercetării, creșterea prețurilor la carburanți a fost resimțită direct de majoritatea populației. Astfel, 44% dintre români spun că impactul a fost foarte mare, iar 37% susțin că impactul a fost foarte mare. În ceea ce privește soluțiile la această criză, românii înclină clar spre măsuri fiscale, a mai precizat CURS./lalexandrescu/csimion

RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂȚI – 29 martie