Senatul are programată astăzi dezbaterea unei noi moțiuni simple împotriva ministrului mediului, Diana Buzoianu, care, în a doua parte a zilei va fi supusă la vot.
Semnatarii documentului, reprezentanți ai grupurilor PACE – Întâi România și AUR, o acuză de blocarea proiectelor energetice, de criza apei din Prahova și Dâmbovița și de modul în care gestionează problema gropilor de gunoi.
Social-democrații au anunțat că vor vota și de această dată moțiunea opoziției la adresa ministrului mediului. De cealaltă parte, USR a respins criticile aduse de inițiatori și a acuzat PSD de încălcarea repetată a protocolului de colaborare din cadrul coaliției, ne-au informat reporterii RRA./geftene
RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂȚI – 30 martie






