Marea majoritate a restaurantelor din țară – 98% – își doresc să colaboreze cu producători locali, arată rezultatele unui studiu realizat de Organizația Patronală a Hotelurilor și Restaurantelor – HORA. De asemenea, șapte din 10 restaurante lucrează deja direct cu aceștia; 55% spun că această colaborare îi ajută să se diferențieze, 47,5% – că le crește încrederea clienților, în timp ce 42,5% consideră că pot construi meniuri de sezon. În relația cu producătorii, studiul HORA arată că aproape 100% dintre restaurante pun pe primul loc calitatea, gust și prospețime, 97,5% – constanța livrărilor și 95% – relația directă și comunicarea. Prețul rămâne important, dar nu decisiv în fața calității și predictibilității, arată studiul menționat./abranescu/asalar
(RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂŢI – 5 aprilie)







