Autoritățile de la București au emis o serie de informări și recomandări de călătorie pentru Ungaria

În Ungaria sunt impuse restricții de circulație pentru traficul greu în perioada Paștelui catolic. Duminică, vehiculele de marfă și ansamblurile de vehicule cu masă totală mai mare de 7,5 tone nu pot circula până la ora 22:00, iar luni de la 6:00 la aceeași oră – 22:00. Cetățenii români care au probleme se pot adresa misiunilor diplomatice ale României din Ungaria, transmite Ministerul de Externe de la București. Compania Națională de Drumuri le recomandă conducătorilor auto să respecte restricțiile de trafic și, după ridicarea acestora, să folosească toate punctele de trecere a frontierei cu Ungaria, pentru a evita blocajele generate de fluxul mare de autocamioane./abranescu/asalar

(RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂŢI – 5 aprilie)