Declaraţii ale ministrului rus de Externe, Serghei Lavrov, despre relaţiile internaţionale

‘Administrația președintelui american, Donald Trump, menține, consolidează și extinde sancțiunile impuse împotriva Rusiei de fosta administrație condusă de Joe Biden. Militarizarea Uniunii Europene este periculoasă; aceasta se desfășoară extrem de ‘rapid și violent’. Dacă Europa va renunţa total la resursele energetice rusești, atunci se va confrunta cu ‘o lovitură de graţie’, care va însemna o dependență faţă de un alt stat.
Uniunea Europeană încearcă să transforme Serbia într-o zonă tampon împotriva Rusiei’, a declarat ministrul rus de Externe, Serghei Lavrov.
Lavrov a mai declarat că nu va specula pe seama consecințelor amenințărilor americane la adresa Cubei.
Comentând situația din jurul Cubei, ministrul Lavrov le-a sugerat Statelor Unite să inițieze un dialog, dacă nu agreează un anumit guvern. El a dat asigurări că Rusia va continua să ajute Cuba în aprovizionarea ei cu petrol.
‘Rusia nu refuză dialogul; dacă noul prim-ministru ungar, Péter Magyar, doreşte să-l sune pe (preşedintele rus, Vladimir) Putin, este dreptul lui.
Statele Unite vor să transfere povara controlării Rusiei către Europa pentru a-şi elibera drumul pe direcția China.
Relațiile dintre Rusia și SUA nu sunt înghețate, așa cum erau sub guvernarea lui Biden’, a mai declarat Lavrov. ‘Moscova este întotdeauna pregătită şi deschisă unor contacte cu Washingtonul. Rusia este interesată să reia cooperarea în domeniul investițiior cu SUA, atunci când criza din Ucraina va fi reglementată’, a mai afirmat ministrul rus de Externe, Serghei Lavrov, potrivit TASS./vdraguta/denisse

(Agenţia de presă TASS – 15 aprilie)