Un vechi cufăr de lemn, transmis timp de un secol din generație în generație ascundea o mică comoară, un fragment din istoria filmului, considerat pierdut.
Conținutul a reapărut când Bill McFarland, în vârstă de 76 de ani, un profesor pensionar, a decis să examineze rolele care aparțineau străbunicului său, un proiecționist itinerant din Pennsylvania rurală.
După o încercare eșuată de a le vinde unui comerciant de antichități, McFarland a dus rolele la Centrul Național de Conservare Audiovizuală de la Biblioteca Congresului din Culpeper, Virginia unde s-a descoperit că una din cele zece bobine predate arhiviștilor este extrem de valoroasă, conţinând un film de 45 de secunde de Georges Méliès, un pionier al cinematografiei franceze, datat 1897 și considerat pierdut, intitulat „Gugusse și Automatul”.
Filmul a fost realizat la doar doi ani după prima proiecție publică a fraților Lumière la Paris, la care a participat și Méliès, un iluzionist care avea să devină faimos pentru experimentele sale de pionierat cu efecte speciale. Cinci ani mai târziu, avea să regizeze „O călătorie pe Lună”, considerat unul dintre primele filme science fiction din istorie.
Din păcate în anii următori, pe măsură ce atenția industriei aflate la început de drum s-a mutat treptat din Europa către Statele Unite, stilul său cinematografic şi-a pierdut din interes, iar Méliès a ajuns să vândă jucării într-un magazin din Gara Montparnasse din Paris – o poveste ecranizată de Martin Scorsese în filmul „Hugo”.
În fragmentul scurt descoperit acum, Méliès însuși joacă rolul unui magician care operează un robot, care devine din ce în ce mai mare, îl lovește și în final este distrus într-o secvență strălucită de montaje care trebuie să fi uimit și amuzat publicul vremii.
Potrivit experților de la Biblioteca Congresului, filmul este o copie de a treia generație a originalului, care a supraviețuit datorită practicilor de duplicare din primii ani ai cinematografiei (Méliès fiind considerat unul dintre primii cineaști care s-au implicat în piraterie).
Conform unor relatări, regizorul însuși a distrus aproximativ o sută de negative, a căror peliculă topită a fost apoi reutilizată pentru a face cizme pentru soldații francezi în timpul Primului Război Mondial.
Descoperirea aruncă lumină și asupra poveștii străbunicului lui McFarland, William DeLyle Frisbee, născut în 1860 în nord-vestul Pennsylvaniei rurale.
Cultivator de cartofi, apicultor și producător de sirop de arțar, Frisbee a fost un om versatil care preda la școală timp de trei luni pe an, iar în timpul liber, călătorea cu o trăsură prin Pennsylvania și statele învecinate cu un fonograf Edison, o lanternă magică și, mai târziu, cu un proiector cu niște peliculă.
Rolele erau plasate într-o cameră rece concepută pentru a preveni incendiile cauzate de nitrați, unde sunt depozitate și mii de filme din epoca de aur a Hollywood-ului. Specialiștii au petrecut o săptămână restaurând și digitalizând materialul.
Acum, „Gugusse et l’automate” a ieșit din nou la iveală și poate fi vizionat pe site-ul Bibliotecii Congresului.(www.rainews.it-13 aprilie)
Traducerea: Cătălina Păunel/cpaunel
RADOR RADIO ROMÂNIA(15 aprilie)





