RADOR RADIO ROMÂNIA (20 aprilie) – Ministrul de externe al Israelului, Gideon Sa’ar, a spus că paguba provocată de un soldat israelian unei statui a lui Iisus în sudul Libanului este „gravă și rușinoasă”. Statuia era montată pe un crucifix în fața unei biserici dintr-un sat creștin aflat în prezent sub ocupația trupelor israeliene. O imagine care circulă pe scară largă pe rețelele sociale arată un soldat israelian în uniformă, cu un baros, părând să lovească fața unei statui mari a lui Iisus pe un crucifix răsturnat. Armata israeliană a confirmat că fotografia este autentică și a transmis că este complet inconsistentă cu valorile sale. Armata a transmis că investighează și că sunt luate măsuri adecvate. În mesajul său, ministrul de externe israelian adaugă scuze adresate fiecărui creștin ale cărui sentimente au fost rănite. Comentatori americani de dreapta se numără printre cei care au denunțat acțiunile soldatului.(BBC SERVICIUL MONDIAL – 20 aprilie)/aspanily/asalar
Acasă Mapamond Război în Orientul Mijlociu Ministrul de externe israelian a condamnat vandalizarea statuii lui Iisus







