Preşedintele american, Donald Trump, a declarat că Marina Statelor Unite a capturat o navă de marfă sub drapel iranian în Golful Oman, în timp ce aceasta încerca să treacă prin blocada navală instituită de SUA. Domnul Trump a spus că puşcaşii marini americani au preluat controlul asupra vasului, adăugând că acesta este sancţionat din cauza unor activităţi ilegale din trecut. Nava, despre care Donald Trump a afirmat că se numeşte „Touska”, a fost interceptată de un distrugător american şi a primit un avertisment pentru a se opri, însă l-a ignorat. (BBC SERVICIUL MONDIAL – 20 aprilie)/mbrotacel/dsirbu
Acasă Mapamond Război în Orientul Mijlociu Trump afirmă că Marina SUA a capturat o navă sub drapel iranian...








