Facțiunea FIDESZ îndeamnă la susţinerea preşedintelui Ungariei, Tamás Sulyok. Într-o postare publicată marți pe pagina de Facebook, grupul parlamentar al FIDESZ a cerut ca tot mai mulţi să semneze petiția de susținere a președintelui, publicată pe portalul CitizenGO.
Deputaţii FIDESZ au scris în postare: să arătăm că Președintele Republicii nu este singur, „trebuie să reziste presiunilor și amenințărilor Partidului Tisza și să rămână în funcție pentru a proteja valorile noastre comune”.
În textul publicat pe portalul CitizenGO, deputaţii au mai scris: dacă președintele „fuge”, Partidul Tisza nu numai că va câștiga mandate, dar va „prelua fără rezistență birourile frânelor constituționale”.
Următoarele treizeci de zile reprezintă perioada în care cetățenii îl pot întări pe președintele Republicii în misiunea sa și „pot face ca atacul împotriva sa să fie costisitor din punct de vedere politic”, au mai scris deputaţii FIDESZ, menţionând: „O victorie electorală nu conferă niciunui partid autoritatea de a aboli garanțiile constituționale fără control. Tamás Sulyok reprezintă ordinea constituțională, continuitatea națională și protejarea patrimoniului Ungariei. El nu a tratat Președinția ca pe o armă politică, ci ca pe o datorie care servește la protejarea funcționării democratice a statului și a fundamentelor morale ale națiunii”.(MTI – 21 aprilie)/rganciu/dstanesc







