La Sofia începe summitul media al Uniunii Europene de Radio şi Televiziune

La Sofia începe astăzi summitul media al Uniunii Europene de Radio şi Televiziune, care reuneşte directori executivi şi manageri din domeniul serviciilor publice de media de pe continent. Unul dintre subiectele importante aflate pe agenda întâlnirii din acest an este rolul crucial pe care îl joacă mass-media de serviciu public în situaţii de criză, prin furnizarea de informaţii de încredere, promovarea valorilor democratice şi responsabilizarea publicului pe care îl deserveşte. Invitat la o emisiune difuzată de Radioul Naţional Bulgar, preşedintele director general al Societăţii Române de Radiodifuziune, Robert Schwartz, a spus că în ceea ce priveşte libertatea presei, vedem unele tendinţe foarte îngrijorătoare în Europa, mai precis, există încercări de a se prelua controlul asupra mass-media publice prin probleme bugetare, prin numiri concrete, prin modificări legislative. Pe de altă parte, trebuie să schimbăm modul în care ne adresăm publicului tânăr. Şeful Radio România este de părere că încă aşteptăm să fim descoperiţi de generaţiile tinere, dar pentru ca acest lucru să se întâmple, este necesar să elaborăm un nou model şi platforme puternice. Trebuie să deschidem mass-media publice către jurnalişti independenţi şi către jurnalism de investigaţie, sunt necesare inovaţii, transparenţă şi încredere, a mai spus Robert Schwartz.(RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂȚI – 22 aprilie)/mnecula/dsirbu