Au început negocieri şi la Parlament. Liderul UDMR, Kelemen Hunor, a avut o întâlnire cu liderul PSD, Sorin Grindeanu şi urmează să discute şi cu premierul Bolojan. Sunt întâlniri politice în ritm accelerat, înainte ca delegaţia UDMR să meargă la Palatul Cotroceni pentru consultări. Premierul caută aliaţi pentru susţinerea unui guvern minoritar şi la grupul minorităţilor naţionale. Pe de altă parte, s-a mai aflat că preşedintele PSD a convocat o şedinţă de urgenţă a Biroului Politic Naţional, la care i-a invitat şi pe miniştrii social-democraţi. Reuniunea ar urma să aibă loc de la ora 14:00. PSD a avertizat deja că miniştrii partidului ar urma să demisioneze în bloc, cel mai târziu mâine dimineaţă, dacă premierul nu face un pas în spate./mnecula/dsirbu
RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂȚI – 22 aprilie







