Iranul poate lua legătura cu SUA dacă doreşte să negocieze încetarea războiului (Donald Trump)

Președintele SUA, Donald Trump, a declarat că Iranul poate lua legătura cu Statele Unite dacă dorește să negocieze încetarea războiului dintre cele două țări. „Dacă vor să discute, pot veni la noi sau ne pot suna. Știți, există un telefon, avem linii de comunicație bune și sigure”, a declarat Donald Trump într-un interviu acordat emisiunii „The Sunday Briefing” de la Fox News. Donald Trump a anulat sâmbătă o călătorie a emisarilor săi Steve Witkoff și Jared Kushner în Pakistan, provocând un nou eșec perspectivelor de pace, după ce ministrul iranian de externe Abbas Araghchi a părăsit Islamabadul după ce a discutat doar cu oficialii pakistanezi. Abbas Araghchi s-a întors între timp în Pakistan, în ciuda absenței omologilor americani./mbaciu/ilapadat

(https://www.timesofisrael.com/liveblog-april-26-2026/ – 26 aprilie)