Liderii PSD se reunesc pentru a pune la punct detaliile moţiunii de cenzură pe care o vor depune împreună cu AUR împotriva Guvernului Bolojan

Liderii PSD se reunesc de la această oră în şedinţă pentru a pune la punct detaliile moţiunii de cenzură pe care o vor depune împreună cu AUR împotriva Guvernului condus de premierul Ilie Bolojan. Demersul celor două formaţiuni vine în plin blocaj politic generat de retragerea social-democraţilor din Guvern şi de refuzul prim-ministrului de a demisiona. La textul moţiunii vor lucra Marian Neacşu, din partea PSD şi Petrişor Peiu, de la AUR. Preşedintele AUR, George Simion, a declarat că moţiunea de cenzură comună cu PSD ar putea fi depusă chiar mâine la Parlament, dacă se parcurg etapele procedurale: finalizarea documentului şi strângerea semnăturilor necesare. Iniţiativa AUR și PSD a fost criticată de PNL şi prin vocea secretarului general Dan Motreanu, care a afirmat că prin anunţul de astăzi se oficializează colaborarea dintre cele două partide./geftene/lalexandrescu

RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂȚI – 27 aprilie