Negocierile SUA cu Iranul au eşuat din cauza solicitărilor „exagerate” ale Washingtonului, afirmă ministrul iranian de externe

Ministrul iranian de externe, Abbas Araghchi, a declarat că negocierile de pace cu Statele Unite, de la începutul acestei luni, au eşuat din cauza „solicitărilor exagerate ale Washingonului”. Aflat în vizită în Rusia, pentru discuţii cu preşedintele Vladimir Putin, domnul Araghchi a afirmat că prima rundă a negocierilor, menită să pună capăt războiului Statelor Unite şi Israelului împotriva Teheranului, a dus la unele progrese, însă a eşuat din cauza abordării afişate de Washington./mbrotacel/schelaru

BBC SERVICIUL MONDIAL – 27 aprilie