Criza politică și guvernamentală actuală este provocată de PSD, afirmă premierul Ilie Bolojan

Criza politică și guvernamentală actuală este provocată de PSD, iar situația nu este în folosul țării, spune premierul Ilie Bolojan în ziua în care a fost citită în plenul legislativului moțiunea de cenzură inițiată de AUR și PSD și semnată de parlamentari care provind și din grupul PACE – Întâi România, de la POT sau neafiliați. Într-un interviu pentru televiziunea publică, premierul Ilie Bolojan a afirmat că demersul va genera costuri pe care le vor plăti cetățenii, enumerând creșterea dobânzilor la care se împrumută România pentru a acoperi deficitul, devalorizarea monedei naționale sau pierderea încrederii investitorilor străini și a partenerilor europeni în ceea ce privește direcția pe care o va lua țara. Premierul s-a arătat din nou convins că în spatele moțiunii sunt interese deranjate de prestația sa de până acum. Moţiunea de cenzură va fi supusă votului în plen marţi, pe 5 mai, iar pentru a fi adoptată, ar fi nevoie de 233 de voturi pentru.(RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂŢI – 29 aprilie)/dsirbu