Criza politică și guvernamentală actuală este provocată de PSD, iar situația nu este în folosul țării, spune premierul Ilie Bolojan în ziua în care a fost citită în plenul legislativului moțiunea de cenzură inițiată de AUR și PSD și semnată de parlamentari care provind și din grupul PACE – Întâi România, de la POT sau neafiliați. Într-un interviu pentru televiziunea publică, premierul Ilie Bolojan a afirmat că demersul va genera costuri pe care le vor plăti cetățenii, enumerând creșterea dobânzilor la care se împrumută România pentru a acoperi deficitul, devalorizarea monedei naționale sau pierderea încrederii investitorilor străini și a partenerilor europeni în ceea ce privește direcția pe care o va lua țara. Premierul s-a arătat din nou convins că în spatele moțiunii sunt interese deranjate de prestația sa de până acum. Moţiunea de cenzură va fi supusă votului în plen marţi, pe 5 mai, iar pentru a fi adoptată, ar fi nevoie de 233 de voturi pentru.(RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂŢI – 29 aprilie)/dsirbu







