Președintele Nicușor Dan a sesizat astăzi Curtea Constituțională cu privire la Legea guvernanței corporative a întreprinderilor publice, reclamând că documentul creează premisele unor cheltuieli arbitrare din banii statului. El consideră că noile modificări permit decontări nelimitate pentru șefii companiilor de stat listate la Bursă, sub paravanul exercitării mandatului. Totodată, în sesizare se arată că eliminarea plafoanelor pentru cheltuielile de transport, cazare și protocol poate camufla avantaje materiale ce eludează limitele legale de remunerare./ilixandru/cvanatoru
(RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂŢI – 30 aprilie)







