Guvernul va anunța stadiul de atragere a fondurilor europene din PNRR pentru fiecare minister în parte

Guvernul va anunța mâine stadiul de atragere a fondurilor europene din PNRR pentru fiecare minister în parte și va adopta două ordonațe de urgență menite să accelereze absorbţia. România mai are de încasat aproape 10 miliarde de euro din PNRR, iar pentru a nu pierde din fonduri mai trebuie realizate multe reforme, a atras atenția premierului Ilie Bolojan, subliniind că unele se pot rezolva prin ordine de ministru sau hotărâri de guvern, dar pentru altele este nevoie de legi adoptate în parlament. Cea mai grea pare să fie legată de legea salarizării unitare, în contextul în care nu există consens politic. Ilie Bolojan avertizează că fără această lege, România ratează o tranșă de peste 700 de milioane de euro.
Ilie Bolojan: Legea de salarizare unitară în sectorul public este un jalon foarte important și avem două posibilități în lumea politică: să creăm așteptări care nu pot fi onorate, lucru care în mod cert se va întoarce împotriva celor care vor face asta, pentru că oamenii vor vedea că nu există resurse să se crească mai mult decât avem posibilitățile, sau a doua variată, pe care o susținem: să avem o discuție transparentă, care sunt posibilitățile României, pentru că de această lege și de celelalte câteva legi depind de fiecare accesarea a 700 de milioane de euro./RADOR RADIO ROMÂNIA//gpodea

(RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂŢI -3 mai)