Papa Leon și secretarul american de stat Marco Rubio „au reînnoit angajamentul comun” pentru relații bilaterale bune între SUA și Vatican în cadrul întâlnirii lor de joi, se precizează într-un comunicat al Vaticanului. Papa Leon, primul pontif american, s-a întâlnit cu dl Rubio pe fondul tensiunilor dintre Washington și Vatican, în urma atacurilor repetate ale președintelui Donald Trump la adresa liderului catolic cu privire la războiul din Iran. (REUTERS – 7 mai)/opopescu/geftene








