România va participa la Târgul Internaţional de Carte de la Salonic

România participă, în acest sfârşit de săptămână, la Târgul Internaţional de Carte de la Salonic, unul dintre cele mai importante evenimente dedicate cărţii şi industriei editoriale din Europa de Sud-Est. Prezenţa ţării noastre aduce în prim-plan literatura română contemporană, dialogul cultural româno-elen şi relaţiile editoriale dintre cele două spaţii culturale. „Poduri Literare Bucureşti – Atena” este o parte importantă a programului şi reuneşte o serie de evenimente care evidenţiază colaborările editoriale şi traducerile reciproce dintre România şi Grecia, transmite Ministerul Culturii. Peste doi ani, România va fi ţară invitat de onoare la Târgul Internaţional de Carte de la Frankfurt, eveniment considerat o adevărată busolă a industriei mondiale de carte. (RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂŢI – 8 mai)/ilixandru/atataru

RADOR RADIO ROMÂNIA (8 mai)