Realizator: Mira Gomboș – Polițiștii dâmbovițeni au întocmit un dosar penal sub acuzația de vătămare corporală din culpă în cazul restaurantului din comuna Voinești, unde au fost organizate noaptea trecută două evenimente în urma cărora peste 40 de persoane – printre care și copii – au ajuns la spital cu stări de rău. De asemenea, administratorul societății a fost amendat și a fost dispusă suspendarea temporară a activității. Anda Ștefan relatează.
Reporter: În urma controlului, în localul respectiv au fost identificate cinci persoane care lucrau ca zilieri cărora nu li se făcuse un control medical. Au fost identificate persoane din partea localului cu răni la mâini, unghii neîngrijite și igienă precară; de asemenea, lipsea triajul epidemiologic zilnic. Curățenia în local era improprie și lipseau dezinfectanții avizați, iar pe post de lavete erau folosite haine vechi. La capitolul siguranță alimentară este de menționat absența probelor de laborator pentru prăjituri și tort. Pe lângă amenzile aplicate, au fost prelevate 16 probe alimentare și teste de sanitație pentru analize amănunțite. Din cele 310 persoane care participau la două evenimente în restaurantul din Oncești, 41 de persoane – adulți și copii – au ajuns la spital cu vărsături, greață și diaree; niciuna dintre acestea nu a rămas internată./RADOR RADIO ROMÂNIA/abranescu/ilapadat
(RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂȚI – 10 mai)






