Muzeul Satului din București a marcat 90 de ani de existență

Realizator: Mira Gomboș – Muzeul Satului din București a marcat astăzi 90 de ani de existență – pe 10 mai 1936, sub domnia regelui Carol al II-lea, își deschidea porțile sub coordonarea părintelui Școlii Sociologice București, Dimitrie Gusti, unul dintre primele muzee în aer liber ale Europei. Expoziții ale unor artiști plastici și meșteri populari, dar și spectacole folclorice fac parte din seria evenimentelor pregătite pentru vizitatori. La sărbătoarea care are loc sub patronajul președintelui României și al Custodelui Casei Regale, Margareta, a fost prezent și ministrul culturii, Demeter András, care a evocat nevoia de continuitate pentru astfel de proiecte ce se întind peste timp.
András Demeter: În urmă cu 90 de ani, Dimitrie Gusti și, alături de el, câțiva oameni, zic eu, extrem de inspirați, au descoperit această nevoie a continuității și au început să adune nu doar obiecte, ci ritmuri de viață, felul de a fi trăit oamenii de până atunci. Și, de atunci încoace, de 90 de ani, această continuitate s-a înrădăcinat. Și cred că cel mai important lucru nu este doar de unde vine, ci încotro se îndreaptă, adică către următorii 90 de ani și mai mulți, în care aceleași elemente ale continuității, ale diversității, ale acestor bătăi ale inimilor noastre de acum să se adune și să consune cumva cu bătăile inimilor celor ce au fost.
Realizator: A consemnat Mihaela Helmis./RADOR RADIO ROMÂNIA/abranescu/asalar

(RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂŢI – 10 mai)