Un total de 46 de persoane au coborât de pe nava de croazieră MV Hondius, afectată de hantavirus, a declarat Diana Rojas Alvarez, coordonatoarea operațiunilor sanitare din cadrul Organizației Mondiale a Sănătății. Procesul de debarcare va continua până la apus, urmând să fie reluat luni dimineață, a precizat Alvarez într-o conferință de presă susținută duminică. Până în prezent, pasageri din Spania, Franța, Canada și Țările de Jos au fost evacuați, potrivit OMS. Alvarez a spus că toți pasagerii rămași sunt așteptați să debarce până luni seară. La sosirea navei în Tenerife se aflau la bord 146 de pasageri și membri ai echipajului. MV Hondius va pleca apoi spre „portul său de origine” din Țările de Jos, a adăugat Alvarez. Nava va fi operată de 30 de membri ai echipajului și va avea la bord și o echipă medicală. Tot în conferința de presă, Maria Van Kerkhove, directoarea Departamentului OMS pentru gestionarea riscurilor epidemice și pandemice, a lăudat „coordonarea extraordinară” dintre OMS, Spania și celelalte state implicate./aspanily/asalar
(https://edition.cnn.com/2026/05/10/health/live-news/hantavirus-cruise-outbreak?t=1778426925234)







