Primul avion cu pasageri evacuați de pe nava cu focar de hantavirus a plecat din Tenerife

Primul avion care transportă pasageri de pe nava de croazieră afectată de un focar mortal de hantavirus a părăsit insula spaniolă Tenerife. Evacuații de pe MV Hondius au fost 14 spanioli care vor fi plasați în carantină într‑un spital militar din Madrid. Pasagerii sunt evacuați pe naționalități. Focarul de pe navă s‑a soldat cu trei decese și cu mai multe persoane infectate. Șeful OMS, Tedros Adhanom Ghebreyesus, le‑a spus jurnaliștilor aflați acolo că operațiunea decurge foarte bine, insistând că „nu este un nou COVID”./aspanily/asalar

(BBC SERVICIUL MONDIAL – 10 mai)