La Palatul Cotroceni va avea loc miercuri Summitul Formatului București 9 și al Țărilor Nordice, la care vor fi prezenți 15 șefi de stat și înalți demnitari, printre care secretarul general al NATO, Mark Rutte, președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, dar și președinții Cehiei, Finlandei și statelor baltice. Evenimentul va fi coprezidat de președintele României, Nicușor Dan, și de cel al Poloniei, Karol Nawrocki, a anunțat Administrația Prezidențială. Reuniunea formatului B-9 de la București se va concentra pe consolidarea securității și apărării flancului estic al Alianței Nord-Atlantice, dar și pe pregătirea pentru summitul NATO care va avea loc în luna iulie la Ankara, în Turcia. Formatul București 9, inițiat în 2015 de țara noastră și Polonia, reunește țările de pe flancul estic al NATO, România, Polonia, Bulgaria, Ungaria, Cehia, Slovacia, Letonia, Estonia și Lituania./mlazar/aburtica
RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂȚI – 11 mai





