Premierul britanic promite că nu va pleca şi nu va risca să „arunce ţara în haos”

Premierul britanic, Keir Starmer, a promis că nu va pleca şi nu va risca să „arunce ţara în haos”, după pierderile masive înregistrate de Partidul Laburist la alegerile de săptămâna trecută. Într-un discurs menit să atragă sprijin, pe fondul ameninţărilor la adresa autorităţii sale, Sir Keir a recunoscut că, deşi au fost făcute greşeli, el a luat deciziile corecte în privinţa alegerilor politice majore, inclusiv referitor la conflictul din Iran.

De asemenea, Keir Starmer a promis că va consolida relaţiile Marii Britanii cu aliaţii europeni. Guvernul domnului Starmer a fost angrenat într-o serie de întorsături de situaţie şi scandaluri dăunătoare imaginii laburiştilor./mbrotacel/aburtica

BBC SERVICIUL MONDIAL – 11 mai