Emisiunea: „Radiojurnal” – Realizator: Mihaela Mihai – Scenariul unui guvern minoritar pare să se impună în calculele politice din aceste zile, când partidele analizează posibile soluții la criza politică actuală, înainte de consultările cu președintele preconizate să aibă loc joi sau vineri. Premierul interimar Ilie Bolojan a afirmat în această seară că PNL nu ar trebui să voteze un eventual premier Sorin Grindeanu, care să conducă un guvern minoritar în jurul PSD, însă a dat asigurări că, în orice configurație, liberalii vor sprijini demersurile pentru buna derulare a programelor prioritare pentru România. Într-un interviu acordat televiziunii Digi24, Ilie Bolojan a luat în calcul și varianta unui guvern minoritar în jurul PNL și chiar să accepte din nou nominalizarea ca premier, în lipsa oricărei alte variante politice, însă a amintit că PSD și AUR au dovedit o majoritate parlamentară în momentul adoptării moțiunii de cenzură, astfel că, în opinia lui, cele două partide trebuie să o propună un viitor guvern.
Ilie Bolojan: Partidele care au rămas să asigure practic funcționarea guvernului – e vorba de PNL, USR, UDMR – nu au probat că pot constitui o majoritate parlamentară. Deci este, într-o formă logică, responsabilitatea PSD să-și asume răspunderea de a forma o majoritate parlamentară și să vină cu soluțiile pentru a redresa lucrurile, soluții pe care nu le-au prezentat timp de 10 luni de zile. În timpul dezbaterii la moțiune am întrebat ce se va întâmpla a doua zi cu Guvernul României? Cei care demolează, au responsabilitatea să vină cu o soluție. Cel puțin, până în momentul de față, n-au venit./RADOR RADIO ROMÂNIA/abranescu/eradu
(RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂŢI – 11 mai)





