România a intrat într-o perioadă cu vreme instabilă

România a intrat într-o perioadă cu vreme instabilă și precipitații mai multe decât de obicei în majoritatea zonelor. Potrivit unei prognoze a Administrației Naționale de Meteorologie, vor fi precipitații frecvente în următoarea perioadă, mai ales în zonele montane și în nord-est, în timp ce temperaturile vor fi normale pentru acest moment al anului. Meteorologii estimează că episoadele de instabilitate se vor întinde până la începutul lunii iunie și în săptămâna care începe astăzi se anticipează un regim al ploilor excedentar în cea mai mare parte a țării, dar mai ales în zonele montane./mlazar/lalexandrescu

RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂȚI – 11 mai