Secretarul general al NATO, Mark Rutte, a declarat marți că este „extrem de optimist” în ceea ce privește viitorul alianței. „Pe termen scurt, există, desigur, discuții despre Iran și despre cum să ne asigurăm că aliații din Europa vor putea ajuta în situațiile din Strâmtoarea Ormuz”, a afirmat dl Rutte în timpul unei conferințe de presă, în Muntenegru.
„Vorbind despre întrebarea mai fundamentală privind viitorul NATO, sunt extrem de optimist”, a adăugat el, referindu-se la angajamentele aliaților europeni și ale Canadei de a-și majora masiv cheltuielile pentru apărare. „Nu este crucial doar să egalizăm cheltuielile noastre pentru apărare cu cele ale SUA, ci și pentru că trebuie să ne apărăm împotriva adversarilor noștri, în special Rusia”./opopescu/aburtica
REUTERS – 12 mai







