Sistemul Electroenergetic Naţional funcţionează în condiţii de siguranţă

Sistemul Electroenergetic Naţional funcţionează în condiţii de siguranţă, chiar dacă cele două reactoare ale Centralei Nucleare de la Cernavodă sunt indisponibile temporar, anunţă compania Transelectrica. Potrivit reprezentanţilor companiei, specialiştii monitorizează permanent reţeaua şi aplică măsurile necesare pentru menţinerea echilibrului între producţie şi consum. Transelectrica precizează că interconectarea României cu sistemele energetice europene contribuie la reducerea riscului unor perturbări majore în alimentarea cu energie. Amintim că Unitatea 2 de la Cernavodă este oprită după o defecţiune apărută la începutul lunii mai, iar Unitatea 1 a intrat în oprire planificată din data de 10 mai.(RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂȚI – 13 mai, ora 14:00)/dsirbu