Summitul B9 şi al Ţărilor Nordice, la Bucureşti

Summitul B9 şi al Ţărilor Nordice este în plină desfăşurare la Palatul Cotroceni din Bucureşti. În cursul dimineţii, preşedintele Nicuşor Dan şi omologul său polonez, Karol Nawrocki, i-au întâmpinat pe şefii delegaţiilor care participă la reuniune.

Preşedintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, care vine la Bucureşti împreună cu soţia sa, Olena, va fi primit la Cotroceni în a doua parte a zilei. Evenimentul include o sesiune plenară şi un dejun de lucru. La finalul summitului, liderii vor adopta o Declaraţie comună, iar copreşedinţii formatului B9 – România şi Polonia -, alături de secretarul general al NATO vor susţine o conferinţă de presă./atataru

RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂȚI – 13 mai