Ministrul israelian de extremă dreapta al securităţii, Itamar Ben-Gvir, a încălcat regulile de lungă durată care au reglementat statutul locurilor sfinte din Ierusalim arborând un drapel israelian lângă moscheea Al Aqsa, cunoscută evreilor drept Muntele Templului. Arborarea drapelului marchează aniversarea ocupării Ierusalimului de Est de către evrei, în 1967. Itamar Ben-Gvir a fost filmat ridicând drapelul israelian, dansând şi cântând lângă Domul Stâncii. „Muntele Templului este în mâinile noastre”, a spus el. Muntele Templului, locul unde s-au aflat templele biblice, este cel mai sfânt loc al iudaismului. Cunoscut musulmanilor ca al-Haram al-Sharif, este locul unde se află moscheea Al Aqsa şi al treilea cel mai sfânt loc al Islamului. Conform unor reguli vechi de zeci de ani, arborarea simbolurilor naţionale nu este permisă la locul sfânt, iar evreilor nu li se permite oficial să se roage acolo. (BBC SERVICIUL MONDIAL – 14 mai)/opopescu/ctuluc
Acasă Mapamond Război în Orientul Mijlociu Itamar Ben-Gvir a arborat un drapel israelian lângă moscheea Al Aqsa








