Ministrul iranian de externe a acuzat Emiratele Arabe Unite că au fost „direct implicate în agresiunea împotriva țării” sale

Ministrul de externe al Iranului, Abbas Araghchi, a acuzat Emiratele Arabe Unite de implicare directă în operațiunile militare împotriva țării sale, în timpul reuniunii BRICS desfășurate astăzi la New Delhi, relatează agenția semi-oficială iraniană Mehr.

„Nu am numit Emiratele Arabe Unite în declarația mea, de dragul unității. Dar adevărul este că EAU au fost direct implicate în agresiunea împotriva țării mele. Când au început atacurile, nici măcar nu au emis o condamnare”, a spus Araghchi, potrivit Mehr, ca răspuns la comentariile reprezentantului emiratez./aionita/ilapadat

REUTERS – 14 mai