19 județe și capitala se vor afla mâine sub un cod galben de vreme instabilă. Meteorologii anunță un episod de instabilitate accentuată în România începând de mâine la prânz, când intră în vigoare o informare valabilă până duminică la ora 15:00, de ploi, vânt și răcire accentuată a vremii în cea mai mare parte a țării. În acest interval se va activa și o avertizare cod galben în sudul Crișanei, în Banat, Oltenia, cea mai mare parte a Munteniei și în sud-vestul Transilvaniei. Din a doua parte a zilei de mâine până duminică la prânz, în aceste zone vor fi perioade în care va ploua torențial, cu tunete, fulgere, intensificări de vânt, posibil grindină și vijelii./mlazar/asalar
(RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂȚI – 15 mai)






