Ministrul interimar al transporturilor a respins bugetele de venituri și cheltuieli pentru CFR Călători și CFR S.A. Radu Miruță explică faptul că, în forma în care au fost prezentate, documentele oficializau pierderi și datorii mai mari. El scrie într-o postare pe internet că a cerut refacerea bugetelor pe baza unui plan real, măsurabil și verificabil de reducere a cheltuielilor, astfel încât 2026 să însemne mai puține pierderi, și nu mai multe. În proiect, CFR Călători a inclus sume care nu sunt aprobate în bugetul statului, astfel că e vorba de bani inexistenți, iar, pe hârtie, pierderea companiei era transformată în profit, dă ca exemplu Radu Miruță, adăugând că la CFR S.A. bugetul propus prevedea creșterea pierderilor cu aproape o treime, ceea ce înseamnă aproximativ 700 de milioane de lei în plus. Sindicaliștii și de la Căi Ferate consideră că decizia ministrului de a respinge bugetele celor două companii feroviare de stat readuce în atenție problemele grave și dezechilibrele acumulate. Federația Națională Feroviară Mișcare Comercial Vagoane transmite că solicitarea unui plan real de reformă și eficientizare este legitimă și necesară, dar atrage atenția că reforma fără finanțare și deciziile politice haotice împing sistemul feroviar spre limită. Liderii sindicali reclamă schimbări constante ale conducerii, strategii abandonate după fiecare schimbare politică, reorganizări succesive fără rezultate concrete și decizii luate din birouri, departe de realitatea din teren, ce au contribuit direct la degradarea sistemului./mlazar/asalar
(RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂȚI – 15 mai)








