Olanda prelungeşte controalele la frontierele terestre şi pe aeroporturi până pe 30 septembrie anul acesta. Ministerul român de Externe transmite că este vorba despre controale în funcţie de evaluarea de risc, inclusiv pe căile rutiere, prin filtre. Românii care ajung în Ţările de Jos trebuie să ştie că pot fi şi controale mobile, care presupun escortarea autoturismului către zona de control, cât şi în trenurile internaţionale. Ministerul de Externe îi sfătuieşte pe români să aibă la ei paşaportul sau cartea de identitate, dacă traversează frontiera olandeză./amirea
(RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂȚI – 15 mai)








