Prim-ministrul Péter Magyar a început vineri să demonteze, într-o transmisie în direct, cordonul din jurul Mănăstirii Carmelitane din Budapesta, care a funcţionat din 2019 ca sediu oficial al fostului premier ungar Viktor Orbán. Péter Magyar a început să demonteze cordonul împreună cu ministrul Transporturilor și Investițiilor, Dávid Vitézy, și ministrul de Interne, Gábor Pósfai. Premierul i-a cerut ministrului de Interne să dea dispoziţie poliţiei pentru a îndepărta imediat întregul cordon din jurul Mănăstirii Carmelitane. După desființarea cordonului, după mulți ani, toți cetăţenii se pot apropia, în sfârșit, liber de această frumoasă clădire, a adăugat Péter Magyar./rganciu/amirea
(MTI – 15 mai)







