Vremea se înrăutățește în mare parte din țară

Vremea se înrăutățește, în weekend, în mare parte din țară. În a doua parte a zilei de mâine va ploua torențial în sudul țării, unde va deveni activ un cod galben în acest sens. Mai exact, vor fi vizate sudul Crișanei, Banatul, Oltenia, cea mai mare parte a Munteniei, inclusiv Capitala și sud-vestul Transilvaniei. Vor fi și descărcări electrice și, pe arii restrânse, grindină. Și vântul se va intensifica și izolat vor fi vijelii. Avertizarea va intra în vigoare mâine, la ora 14:00, și va rămâne activă până duminică la prânz. În paralel, tot mâine, o informare meteo fără cod, prognozează vreme instabilă în sudul, vestul și nord-vestul țării, dar și la munte. Va bate și vântul, iar duminică vremea se va răci mai accentuat în sud și sud-vest./fdiaconu/amirea

(RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂȚI – 15 mai)