Hidrologii au emis o avertizare cu cod galben de inundații pentru râuri în 22 de județe din centrul, sud-vestul și sudul țării valabilă până mâine la ora 18:00. De asemenea, de la ora 18:00 intră în vigoare un cod portocaliu de inundații până mâine, tot la ora 12:00. Sunt vizate anumite segmente de pe râuri din bazinele hidrografice Gilort, Olt, Olteț, Vedea, Argeș și Neajlov. Potrivit secretarului de stat Raul Pop, Administrația Națională Apele Române a trimis deja o adresă pentru pregolirea acumulărilor din aceste zone, iar Comitetul pentru Situații de Urgență de la Ministerul Mediului a avut astăzi o ședință extraordinară./csimion
(RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂȚI – 16 mai)








