Iranul a pregătit un mecanism pentru gestionarea traficului prin Strâmtoarea Ormuz de-a lungul unei rute desemnate, care va fi dezvăluită în curând, a declarat sâmbătă șeful comisiei de securitate națională a Parlamentului iranian, Ebrahim Azizi. Azizi a adăugat că doar navele comerciale și părțile care cooperează cu Iranul vor beneficia de acest acord și a precizat că se vor percepe taxe pentru serviciile specializate furnizate în cadrul mecanismului./cstoica/amirea
(REUTERS – 16 mai)





