Primarul capitalei anunță încheierea unui parteneriat cu Ordinul Arhitecților

Primarul capitalei anunță încheierea unui parteneriat cu Ordinul Arhitecților pentru a organiza un concurs internațional de soluții cu scopul de a regândi și resistematiza unul dintre cele mai circulate bulevarde din București: Magheru. Ciprian Ciucu remarcă faptul că în prezent, bulevardul a devenit un simplu culoar de tranzit, neatractiv, zgomotos și poluat, care nu mai atrage viață comercială sau culturală, ci agresează vizual, auditiv și olfactiv și promite să pună lucrurile la punct. Primarul General își dorește ca tot prin concursuri de soluții să se reconfigureze întreaga zonă a palatului regal, care, în vizinea lui, ar trebui să includă un tronson din Calea Victoriei permanent pietonal și cu trafic rutier mutat în subteran./fdiaconu/lalexandrescu

RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂȚI – 16 mai