Peste două ore încep consultările oficiale la Cotroceni pentru desemnarea noului premier, la două săptămâni după demiterea prin moţiune de cenzură a cabinetuui Bolojan. Preşedintele Nicuşor Dan vrea să afle mai întâi care este noua majoritate parlamentară pe care o propun partidele şi spune că discuţiile se pot prelungi şi în zilele următoare, aşa că nu va face astăzi o propunere de prim-ministru. Reprezentanţii partidelor vor intra la discuţii în ordinea ponderii pe care acestea o au în legislativ. Aşadar, primii vor fi social-democraţii, urmaţi, în ordine, de AUR, PNL, USR, UDMR, grupul parlamentar al minorităţilor naţionale, „S.O.S. România” şi POT./cvanatoru
(RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂŢI – 18 mai)






