Bacteria Clostridium nu a mai fost identificată pentru prima dată după aproape 4 luni în apa furnizată în rețeaua ce deservește municipiul Curtea de Argeș și comunele limitrofe. Potrivit ultimelor analize făcute de specialiștii Direcției de Sănătate Publică, a fost identificată, în schimb, prezența enterococilor în probe de apă recoltate la ieșirea din Stația de Tratare de la Cerbureni și la o grădiniță din municipiu. Bacteria Clostridium a fost depistată pentru prima dată la ieșirea din stația de tratare în luna ianuarie și reconfirmată de toate analizele ulterioare până la începutul acestei luni. Locuitorii municipiului Curtea de Argeș și din câteva comune nu au însă apă potabilă de la începutul lunii noiembrie a anului trecut, ca urmare a creșterii turbidității în contextul lucrărilor la barajul Vidraru. La dispoziția populației au fost puse 20 bazine cu apă potabilă, alimentate în permanență de o cisternă a pompierilor. De asemenea, apa de la Izvorul Pod Progresul și de la forajul din Curtea de Argeș este potabilă./atataru
(RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂȚI – 19 mai)







