RADOR RADIO ROMÂNIA (19 mai) – Premierul ungar Peter Magyar începe marți o vizită de două zile în Polonia, prima sa deplasare în străinătate de la preluarea mandatului, o vizită cu puternică încărcătură simbolică pentru un lider care încearcă să readucă țara pe linia principală a Europei. Premierul polonez Donald Tusk, pe care Magyar îl va întâlni miercuri, a readus Polonia pe o traiectorie pro‑europeană în 2023, reparând relațiile cu Bruxellesul și deblocând miliarde de dolari înghețate din cauza preocupărilor privind statul de drept. Este un rezultat pe care Magyar încearcă să îl reproducă după victoria sa zdrobitoare împotriva naționalistului Viktor Orban în aprilie, un rezultat pe care Tusk l‑a prezentat drept o lovitură împotriva tendințelor autoritare și parte a unei schimbări în politica Europei Centrale, departe de naționalismul eurosceptic. Relațiile dintre Varșovia și Budapesta se deterioraseră până la ostilitate deschisă, pe fondul disputelor dintre Tusk și Orban privind abordarea confruntațională a Ungariei față de Ucraina și relațiile calde cu Rusia. Vizita este privită în primul rând ca un gest simbolic de resetare după o perioadă în care contactele au fost practic înghețate, având ca scop redeschiderea dialogului pe teme europene și privind Ucraina, a declarat un oficial guvernamental polonez. „Este foarte clar că vor să restabilească relațiile cu Polonia la un nivel foarte bun”, a adăugat oficialul. „Sunt, aș spune, gesturi care marchează o revenire la cele mai bune tradiții ale unor legături bilaterale solide.” (REUTERS – 19 mai)/aspanily/ilapadat







