Proiectul iniţiat de AUR privind transparentizarea fondurilor destinate organizaţiilor neguvernamentale a fost adoptat de Senat

RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂȚI (19 mai) – Realizator: Ciprian Sasu – Proiectul iniţiat de AUR privind transparentizarea fondurilor destinate organizaţiilor neguvernamentale a fost adoptat de Senat. Potrivit documentului, ONG-urile sunt obligate să îşi publice toate sursele de finanţare şi identitatea donatorilor. Nerespectarea acestor prevederi atrage suspendarea activităţii organizaţiei respective, mergând până la dizolvarea acesteia. Proiectul a fost criticat dur de reprezentanţii USR, PNL, UDMR şi de parlamentarii independenţi. Aceştia au avertizat că noile măsuri încalcă legislaţia europeană privind protecţia datelor personale. De asemenea, contestatarii proiectului susţin că publicarea numelor va expune donatorii privaţi la eventuale represalii. Alina Stănuţă relatează.
Reporter: Creșterea transparenței privind veniturile și sursele de finanțare ale asociațiilor și fundațiilor reprezintă o regulă minimă și firească într-o societate democratică, arată inițiatorii parlamentari de la AUR.
Petrișor Peiu, liderul de grup al senatorilor AUR: Chiar nu vreți să aflați cine finanțează procesele împotriva Hidrocentralei Răstolița, cine finanțează procesele împotriva hidrocentralelor de pe Jiu și cine a finanțat procesul pentru oprirea carierei de la Roșia, cea mai mare carieră de lignit din Uniunea Europeană, cine are interes să nu avem hidrocentrale în România, cine are interes să oprim carierele de lignit din România?
Reporter: Propunerea legislativă a fost criticată de reprezentanții USR, PNL și UDMR, care arătau că scopul real nu este transparența, ci intimidarea asociațiilor și a fundațiilor.
Sorin Șipoș, liderul de grup al senatorilor USR: România nu a fost blocată de societatea civilă, România a fost blocată ani de zile de incompetență administrativă, de studii făcute prost, de autorizații întârziate, de multă corupție. În această inițiativă nu este vorba despre transparență; aici vorbim de stigmatizare, vorbim despre intimidare, despre ideea că oamenii care susțin o cauză civică trebuie puși pe o listă și arătați cu degetul.
Reporter: Propunerea legislativă, adoptată cu 76 de voturi pentru, 32 împotrivă și patru abțineri merge la Camera Deputaților pentru votul decizional./RADOR RADIO ROMÂNIA/mlazar/asalar