Vremea va deveni din nou instabilă

RADOR RADIO ROMÂNIA (19 mai) – Vremea va deveni din nou instabilă, mai ales în jumătatea estică a ţării. O informare meteo fără cod, deja în vigoare, prognozează averse, descărcări electrice, intensificări ale vântului şi izolat grindină, în special în estul ţării. Informarea este valabilă până sâmbătă şi arată că în acest interval cantităţile de apă vor fi de 20-30 de litri pe metrul pătrat, izolat chiar 40-50. Şi vântul va avea intensificări, tot în est, iar joi şi vineri – şi în vestul şi centrul teritoriului. Mâine dimineaţă, la ora 8:00, va intra în vigoare şi un cod galben de intensificări ale vântului. Va viza tot estul ţării, mai exact 11 judeţe din Moldova, nordul Dobrogei, estul şi nord-estul Munteniei. Până mâine seară, la ora 22:00, sunt prognozate rafale de vânt de 50-65 de kilometri pe oră.(RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂȚI – 19 mai)/asalar