Avertisment pentru locuitorii oraşului libanez Nabatieh din partea armatei israeliene

Armata israeliană le-a transmis locuitorilor oraşului Nabatieh, din sudul Libanului, să plece de acolo înainte de declanşarea unor atacuri planificate. Un purtător de cuvânt a acuzat gruparea Hezbollah de încălcarea acordului de încetare a focului. Luni, preşedintele Trump a anunţat un nou armistiţiu parţial între Israel şi Hezbollah. (BBC SERVICIUL MONDIAL – 2 iunie)/opopescu/dsirbu