Comisia Europeană lansează o procedură de deficit bugetar excesiv împotriva Bulgariei

Comisia Europeană a demarat o procedură de deficit bugetar excesiv împotriva Bulgariei. Măsura este menţionată într-un raport al comisiei, publicat în cadrul previziunilor economice de primăvară ale Semestrului European. Totuşi, nu sunt prevăzute sancţiuni financiare în această etapă. Potrivit datelor Eurostat, deficitul din sectorul public a crescut de la 3% din PIB în 2024 la 3,5% din PIB în 2025. Creşterea de anul trecut se datorează în principal majorării salariilor din sectorul public, în special în domeniul apărării şi securităţii, creşterii cheltuielilor sociale, inclusiv indexării automate a pensiilor, precum şi subvențiilor pentru investiţii acordate Holdingului Energetic Bulgar, se arată în raport. În prognoza de primăvară, având în vedere politicile cunoscute la momentul încheierii analizei Comisiei Europene, se anticipează un deficit de 4,1% din PIB în 2026 şi de 4,3% din PIB în 2027. „Problema în Bulgaria este că de câţiva ani există o situaţie politică foarte instabilă, cu dificultăţi în formarea guvernului. Cabinetele interimare au observat clar că le scapă de sub control cheltuielile, dar nu au avut puterea să intervină. Evident, aceasta este acum prima sarcină a noului guvern, care pare să aibă o majoritate mai solidă şi este angajat să lucreze pentru rezolvarea problemei. Dar având în vedere problemele acumulate, acest lucru este puţin probabil să se întâmple într-un termen scurt”, a declarat un expert de la Bruxelles. Comitetul economic şi financiar are acum două săptămâni la dispoziţie pentru a emite un aviz. Ulterior, Comisia Europeană va propune declanşarea unei proceduri de deficit excesiv împotriva Bulgariei, care trebuie aprobată de Consiliul UE./ddaniela/gpodea

(www.bnr.bg – 3 iunie)